Będzie długo, więc tagi…

Będzie długo, więc tagi tutaj:

#ameryka #usa #rap #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu

pokaż spoiler tl;dr – nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wpis ze specjalną dedykacją dla wszystkich fanów USA, oraz tych którzy uwielbiają upraszczać problem czarnej przestępczości w tym kraju do „murzyni źli, biali ok”. Jest on również inspirowany nowym serialem dokumentalnym Amazona pt. „Free Meek”, obecnie dostępnym tylko przez Prime i po angielsku, a mogącym intresować niektórych z was.

Robert Rihmeek Williams, znany szerzej jako raper Meek Mill, urodził się pod koniec lat 80 w Południowej Filadelfii, w skrajnie biednej części miasta. Od małego żył w otoczeniu strzelanin i wojen gangów, które potrafiły pochłonąć nawet 400 osób rocznie. Jego sposobem na wyjście z biedy i patologii był rap – Meek był utalentowanym ulicznym raperem, znanym w mieście już jako nastolatek.

Meek po osiągnieciu dorosłości zamieszkał ze swoimi kuzynami – handlarzami narkotyków, szukając męskich wzorców (jego ojciec został zastrzelony gdy Meek był dzieckiem). Ze względu na strach o własne bezpieczeństwo nosił ze sobą broń – od czasu gdy jego kolega został zastrzelony niemalże obok niego i umarł gdy Meek wzywał pogotowie. Ta broń i mieszkanie z kuzynami okazały się jego przekleństwem na całe życie.

24 stycznia 2007 roku Meek opuścił dom swoich kuzynów i wpadł wprost na oddział policji narkotykowej. Został brutalnie pobity i aresztowany wraz ze wszystkimi których policja zatrzymała w budynku i postawiony przed sądem z 19 (!) zarzutami. Najpoważniejsze z nich to czynna napaść na funkcjonariusza i sprzedaż narkotyków. Tutaj zaczyna się cyrk zwany amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, który potrafi przemielić tysiące takich spraw rocznie.

Cała sprawa Meeka została zbudowana na zeznaniach jednego (!) policjanta – Reggiego Grahama. Zeznał on że Meek wymierzył do niego z broni jeszcze na ulicy, co usprawiedliwiało jego brutalną pacyfikację. Nalot w trakcie którego aresztowano Meeka był usprawiedliwiony obserwacją Grahama z dnia wcześniej, w trakcie którego miał on widzieć jak Meek sprzedaje narkotyki na pobliskim skrzyżowaniu. Wyrok – 2 lata więzienia i 10 lat zawieszenia. Zawieszenia którego sędzina Genece Brinkley użyła jako swojej trampoliny na okładki czasopism.

W trakcie zawieszenia Meek Mill stał się rozpoznawalnym raperem – jego kolejne płyty osiągnęły sporą popularność, znajdując się kilkukrotnie na liście Billboard, stawiając go w pierwszej lidze amerykańskich celebrytów. Meek stał się ulubieńcem sędziny Brinkley, która przywoływała go na wokandę kilkanaście razy, kiedy tylko miała najmniejszy powód – nieautoryzowana zmiana numeru telefonu, zatrzymanie przez drogówkę, zdjęcie na instagramie z pistoletami na wodę (XD), brawurowa jazda motorem. Każda bzdura staje się pretekstem by ponownie postawić rapera przed sądem.

System, którego zadaniem powinno być aktywizowanie byłych więźniów i pomaganie im w wyjściu na prostą notorycznie zabrania Meekowi podróżować, koncertować, tworzyć muzykę, opuszczać dom i w końcu osadza go znów w więzieniu pomimo że prokurator okręgowy i kurtor sądowy rekomendują by tego nie robić, podając Meeka jako wzorowy przykład byłego więźnia, który wyszedł na prostą.

W 2018 roku zła passa rapera się jednak odwraca – grupa prawników i detektywów opłaconych przez Meeka oraz jego przyjaciół dokonuje przełomu w sprawie. Okazuje się że Reggie Graham … kłamał. Do tego znalazł się na wewnętrznej liście policjantów skorumpowanych, których zeznań wymiar sprawiedliwości nie może traktować poważnie. Okazuje się również że do sprawy wyjaśnienia mieli składać inni policjanci którzy brali udział w akcji – niestety (pewnie przypadkiem) nie zostali wezwani przed oblicze sądu. Jeden z nich otwarcie mówi że gdyby Meek wycelował w grupę 7 policjantów w trakcie nalotu to już by nie żył. Cały akt oskarżenia poddawany jest w wątpliwość, a przez ekspertów pracujących w wydziałach narkotykowych jest wprost krytykowany jako kompletnie fałszywy.

24 kwietnia 2018 roku Meek Mill zostaje zwolniony z więzienia na wniosek sądu najwyższego stanu Pensylwania. Jego sprawa z 2007 roku ma zostać ponownie rozpatrzona w świetle nowych dowodów. Meek wraz z grupą bliskich współpracowników (m.in Robert Kraft, Van Jones czy Michael Rubin) założył Reform Alliance – fundację której celem jest reforma systemu sprawiedliwości w USA.

W całej sprawie najbardziej uderza jedno – skoro rozpoznawalny na całym świecie raper, mający za sobą grono wpływowych osób, którego stać na najdroższych prawników i detektywów, ma tak olbrzymie problemy by przez 10 lat oczyścić się z zarzutów, opartych na zeznaniach jednego skorumpowanego policjanta, to co może zrobić zwykły biedny mieszkaniec przedmieści dużego amerykańskiego miasta? Amerykańskiej machinie sprawiedliwości po prostu opłaca się trzymać ludzi w prywatnych więzieniach i robić z nich przestępców przy każdej możliwej okazji.

Zdjęcie pochodzi z akt policyjnych i przedstawia 19 letniego Meek Milla dzień po zatrzymaniu.